Dentysta dla dzieci

     Pierwsza wizyta u dentysty z naszymi pociechami wiąże sie często z ogromnym stresem, którego doświadczamy w dużej mierze z powodu niewiedzy "z czym to się je i jak to się je".

 

Pierwszym zawsze pojawiającym się pytaniem jest kiedy powinniśmy pojawić z dzieckiem na pierwszej wizycie?

 

     Otóż za pewne odpowiedź na to pytanie zdziwi wielu rodziców, a brzmi ona jak najwcześniej. Dwulatki powinny mieć pierwszy kontakt z dentystą,zancznie wcześniej niż zauważymy jakieś niepokojące nas plamki.

Niech pierwsza wizyta, bez ograniczeń wiekowych, będzie wizytą zapoznawczą, z nowym środowiskiem, dla każdego dziecka samo pojawienie sie w takim nowym miejscu będzie już dużym wyzwaniem, nie ważne czy ma 2, 4 czy 6 lat.

Czy opowiadać dziecku coś o gabinecie?

 

       Jak najbardziej tak, jeżeli potrafimy opowiadać o dentyście z sympatią i nas samych to nie przeraża to tak. Niestety najczęściej zaczynamy od słów" niczego się nie bój, to nic nie będzie bolało". Dajemy dziecku wtedy jasny komunikat, że jest się czego bać, ostrzega się tylko przed zagrożeniami, nikt nas nie ostrzega przed zabawą klockami. Słowo "ból" jest kolejnym zabronionym w kontaktach mały pacjent-rodzic-lekarz.Używanie tego słowa spowoduje pojawienie się czerwonej lampki i ostrożność. Poza tym, wiele dzieci każdy dyskomfort fizyczny czy psychiczny zamieni na ból i wszystko zawsze będzie bolało, co z kolei u rodziców spowoduje nieprzyjemne poczucie krzywdzenia własnego dziecka.

 

A wiec o czym można mówić i jak przygotować dziecko?

 

    Opowiadajmy dużo dzieciom, że lekarze, każdej specjalności, istnieją. Przy myciu zębów, oglądajmy naszym pociechom zęby, policzmy je, pokażmy swoje. Niech dziecko oswoi się, ze świadomością zaglądania do buzi. Niech to będzie zwyczajem. Nie opowiadajmy o żadnym wierceniu, borowaniu i wyrywaniu zębów. Dentysta zrobi to za nas w razie potrzeby, w sposób odpowiedni dla naszego dziecka.

 

Jest cała masa książeczek o ząbkach, dentystach i robaczkach. Nie ma ważniejszej rzeczy niż praca nas samych z naszymi dziećmi. Dentysta nie jest w stanie podczas wizyty zrobić wszystkiego. Nie przeceniajmy jego możliwości.

Ostatnia a zarazem najważniejsza rzecz, nigdy nie straszmy dzieci dentystą. Gwarantuje, nic to nie da, a jednocześnie spowoduje strach, z którym bardzo ciężko jest walczyć.

Address:

Łomianki

ul. Warszawska 274

05-092

Phone:

+48 22 751 65 66

+48 693 838 524

 

Email:

info@stomatologia-lomianki.pl