Blog

Wybielanie zębów Łomianki - gdzie warto wykonać wybielanie zębów i z jakiej metody skorzystać?

Wybielanie zębów Łomianki

 

Wybielanie zębów – gdzie warto wykonać wybielanie zębów i z jakiej metody skorzystać?

 

Regularne picie kawy, herbaty oraz palenie papierosów wpływają negatywnie na wygląd naszych zębów. Powstają na nich liczne przebarwienia, a także pojawia się osad na zębach, który nie tylko nie wygląda dobrze, ale także wpływa na nasze samopoczucie, komfort i zdrowie. U wielu osób ciemniejszy kolor zębów wynika także z uwarunkowań genetycznych. Chcąc kompleksowo sprecyzować powód swojego stanu i koloru zębów warto wybrać się na konsultację do specjalisty i dowiedzieć się, na czym polega cały proces wybielania oraz dlaczego zabieg wybielania zaleca się wykonać w gabinecie dentystycznym, a nie w salonie kosmetycznym czy samodzielnie w domu.


Jaki jest pierwszy etap podczas przeprowadzania wybielana zębów?
Kiedy już umówisz się na wizytę, to na samym jej początku stomatolog lub inna osoba pracująca w gabinecie przeprowadza wywiad, w którym pyta o wszelkie niezbędne informacje związane ze zdrowiem Pacjenta. Następnie rozpoczyna się kolejny etap wizyty, w którym dentysta bada jamę ustną i tym samym dokonuje oceny, czy w przypadku badanego Pacjenta może przeprowadzić kurację wybielania zębów. Co może stanąć na przeszkodzie wykonania wybielania zębów? Wśród najczęściej pojawiających się u Pacjenta przeciwwskazań występują: próchnica, paradontoza lub stan zapalny dziąseł. Dlaczego? W przypadku, gdy podczas wykonywania jednego z etapów procesu wybielania żel wybielający przeniknie w głąb zęba przez istniejący ubytek próchniczy lub nieszczelne wypełnienie pojawia się silny ból, a także problem z nadwrażliwością. Wybielanie zębów nie jest zalecane u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, a także u Pacjentów, którzy są uczuleni na substancje zawarte w środkach wybielających. Zabieg wybielania zębów nie jest wykonywany również u osób poniżej 16. roku życia.


Jakie są przeciwskazania do wykonania wybielania zębów?


Oprócz wyżej wymienionych przeciwwskazań do wykonania wybielania zębów możemy

 • wymienić również:
 • choroby przyzębia,
 • odsłonięte korzenie zęba,
 • nadwrażliwość zębów,
 • stan zapalny w jamie ustnej (dopóki nie zostanie wyleczony),
 • ogólne osłabienie organizmu oraz układu odpornościowego,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • noszenie aparatu ortodontycznego – zabieg można wykonać dopiero minimum po 6
 • miesiącach od zdjęcia aparatu,
 • zabiegi chirurgiczne, które zostały wykonane w ostatnim czasie.


Higienizacja u stomatologa – II etap wybielania zębów
Drugim etapem podczas wybielania zębów u stomatologa jest higienizacja. Ten krok jest wykonywany u tych Pacjentów, u których niezbędne jest usunięcie osadu nazębnego i kamienia. Osad oraz kamień nazębny uniemożliwiają równomierne rozjaśnienie płytki, dlatego higienizacja, czyli skaling oraz piaskowanie są niezbędnym etapem w procesie wybielania zębów. Kiedy wykonuje się higienizację zębów? Higienizację zębów wykonuje się kilka dni przed rozpoczęciem kuracji wybielającej. Oczyszczone zęby są odpowiednio przygotowane do wybielania, dzięki czemu możemy uzyskać zamierzony efekt.


Wybielanie zębów – III etap
Kolejnym elementem procesu wybielania jest dostosowanie metody wybielania indywidualnie do Pacjenta i wykonanie jej z należytą starannością. Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym może zostać wykonane na kilka sposobów. Wyróżniamy dwie metody – metodę gabinetową oraz metodę domową.


Utrzymanie efektu wybielania – IV etap
Efekt wybielania wykonanego u stomatologa utrzymuje się około 3 lata. Trzeba jednak pamiętać, że ten czas może ulec zmianie z wielu powodów. Pod uwagę warto wziąć przede  wszystkim metodę rozjaśniania, a także kluczowe jest dbanie o zęby już po wykonanym zabiegu. Jest wiele sposobów, które pomagają spowolnić proces zmiany odcienia zębów, ale trzeba stosować się do zaleceń stomatologa, wśród których znajduje się m.in.:

 • biała dieta,
 • używanie past wybielających,
 • unikanie kawy, herbaty, czerwonych owoców oraz warzyw, a więc napojów i potraw, które mogą powodować przebarwienia.

Utrzymanie efektu wybielania to ważny element całej kuracji, który pozwala cieszyć się przez długi czas z barwy swoich zębów. Takie kuracje można powtarzać, jednak za każdym razem trzeba omówić temat z lekarzem stomatologiem, który pomoże w podjęciu decyzji. Zbyt częsty zabieg wybielania może doprowadzić do osłabienia szkliwa oraz nadwrażliwości zębów.


Jakie są popularne i skuteczne metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym?


1. Metoda Beyond
Ta metoda wybielania zębów jest obecnie najpopularniejszą metodą na całym świecie i jest stosowana przez lekarzy stomatologów na szeroką skalę. Dzięki systemowi Beyond uzyskujemy średnie rozjaśnienie koloru – nawet do 8 odcieni, a także usuwane są silne przebarwienia zarówno na powierzchni zębów, jak i w zębinie. Na czym polega ta metoda wybielania? Na początku stomatolog nakłada na zęby odpowiedni żel wybielający. Ten żel aktywuje się za pomocą zimnego światła, które emitowane jest przez lampę Beyond. Cały proces trwa do 1h – jest jednorazowy i bezpieczny. Warto jednak brać pod uwagę fakt, że metoda ta może u niektórych Pacjentów powodować nadwrażliwość podczas wykonywania procesu wybielania.


2. Metoda Prevdent
To drugi i niezwykle innowacyjny rodzaj kuracji, który dentyści stosują w gabinetach stomatologicznych, aby jednocześnie wybielić zęby, a także wzmocnić szkliwo. Metoda ta jest w 100% naturalna i bezpieczna, ponieważ w substancji wybielającej znajduje się nanohydroksyapatyt, czyli cząsteczka, która jest głównym składnikiem szkliwa. Jak wygląda sam proces wybielania? Podczas zabiegu dentysta na powierzchnię zębów nakłada preparat, który występuje w formie pianki. Działanie tego preparatu wzmacniane jest naświetlaniem specjalną lampą. Związek nano-hydroksyapatyt ma za zadanie mineralizować powierzchnię zęba, a także redukować ich nadwrażliwość w trakcie trwania zabiegu. Dzięki temu metoda Prevdent jest szczególnie rekomendowana dla wszystkich Pacjentów, którzy odczuwają ból oraz dyskomfort podczas kontaktu z ciepłym, zimnym, kwaśnym czy słodkim. Ta metoda jest jednorazowa i trwa około 1,5h.


3. Metoda nakładkowa – domowa
Ostatnia z popularnych metod to nakładkowa metoda wybielania zębów, która nazywana jest również metodą domową. Dlaczego? Ta forma wybielania zębów polega na tym, że stomatolog tworzy w gabinecie nakładki na podstawie wycisku pobranego na pierwszej wizycie, a na kolejnej pokazuje, w jaki sposób należy z nich korzystać. Przedstawia całą instrukcję działania, która polega na tym, że nakładki wypełnione żelem wybielającym należy umieszczać na zębach codziennie przez około 2 tygodnie i nosić je przez kilka godzin dziennie. Jest to bardziej domowa metoda, choć oczywiście cały jej przebieg monitorowany jest przez specjalistę.


Wybierz bezpieczne i skuteczne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym Zastanawiasz się, dlaczego wybielanie zębów powinno zostać wykonane przez stomatologa? Przede wszystkim ze względu na przeciwwskazania takie jak próchnica, paradontoza, choroby przyzębia, odsłonięte korzenie zęba, nadwrażliwość zębów czy stan zapalny w jamie ustnej, które są możliwe do wykrycia i zweryfikowania w szczególności przez specjalistę. To lekarz dentysta jest w stanie ocenić, czy zabieg wybielania będzie możliwy i da zamierzony efekt, czy raczej może nawet zaszkodzić zdrowiu Pacjenta. Wszystkie osoby zainteresowane wybielaniem zębów u specjalisty zapraszamy do kontaktu.