Blog

Higiena przy stałych aparatach sprawdź, co musisz wiedzieć o czyszczeniu jamy ustnej mając założony aparat ortodontyczny

 

Higiena przy stałych aparatach – sprawdź, co musisz wiedzieć

o czyszczeniu jamy ustnej mając założony aparat ortodontyczny

 

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest bardzo ważna, jednak na początku może okazać się problematyczna. Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: zdejmowany oraz stały. Zarówno dbanie o higienę przy pierwszym, jak i przy drugim wymaga odpowiednich akcesoriów oraz działań. Podejmując decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego stałego, musisz wiedzieć, że mycie zębów bez aparatu, a z założonym aparatem ortodontycznym nieco się różni. W tym artykule zwrócimy uwagę na te różnice, a także zaprezentujemy prawidłowy sposób mycia zębów podczas leczenia ortodontycznego oraz po zakończonym leczeniu. Warto pamiętać, że Pacjenci, którzy mają wadę zgryzu, powinni udać się do specjalisty i poddać się leczeniu ortodontycznemu, którego głównym czynnikiem będzie założenie aparatu. Stałe aparaty ortodontyczne pomagają w całkowitym wyleczeniu wady zgryzu, a także w wyeliminowaniu wady wymowy. Wiele osób boryka się ze wstydem związanym z noszeniem aparatu ortodontycznego, jednak z pewnością nie jest to powód od wstydu, a wręcz do dumy. Dlaczego? Noszenie aparatu ortodontycznego, regularne wizyty u ortodonty, a także u dentysty świadczą o dbaniu o zdrowie, a także trosce o piękny i zadbany wygląd.

 

Na czym skupić się podczas dbania o higienę jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego stałego?

Osoba, która po raz pierwszy założyła stały aparat, musi zapoznać się z nową umiejętnością, jaką jest higiena jamy ustnej. W związku z tym warto wyposażyć się w niezbędne akcesoria oraz instrukcję, jak czyścić jamę ustną. Dojście do wprawy sprawi, że początkowo trudna czynność stanie się codzienną przyjemnością, dzięki której skutecznie zadbasz o zęby i dziąsła. Odpowiednio i regularnie wykonywana czynność pozwoli zabezpieczyć się przed niechcianą próchnicą czy zapaleniem dziąseł oraz dotrwać do końca leczenia, by później cieszyć się pięknymi, zdrowymi i prostymi zębami. Warto wspomnieć, że cała trudność mycia zębów podczas założonego aparatu ortodontycznego polega na dotarciu do każdego miejsca i zakamarka oraz na odpowiednim czyszczeniu nie tylko samego uzębienia, ale także wszystkich elementów aparatu.

 

Jakie akcesoria do szczotkowania zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego są niezbędne?

W naszym gabinecie ortodontycznym przedstawiamy Pacjentom prawidłowy sposób dbania o zgryz. Uprzedzamy, że mycie zębów z aparatem ortodontycznym to nieco dłuższy proces w porównaniu do dotychczasowego mycia zębów bez aparatu. Podpowiadamy również, jakie akcesoria powinny znaleźć się w Twoim posiadaniu, aby codzienna higiena była dla Ciebie uproszczona i mniej kłopotliwa. Podstawowy zestaw, który doskonale sprawdzi się podczas szczotkowania zgryzu leczonego aparatem ortodontycznym, powinien zawierać dwie szczoteczki do zębów, wyciorki, pastę do zębów oraz płyn do płukania jamy ustnej.

 

Dwie szczoteczki do zębów

Może zastanawia Cię, dlaczego potrzebne są aż dwie szczoteczki. Jedna szczoteczka powinna być tradycyjna, czyli prosto ścięta wraz z wewnętrzną wnęką. Ta forma szczoteczki pomoże każdemu Pacjentowi w szczegółowym wyczyszczeniu zamków noszonego aparatu. Druga szczoteczka, to szczoteczka specjalna – szpiczasta, która umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc w przestrzeniach międzyzębowych. Dobrze sprawdza się w tej czynności również tradycyjna nić dentystyczna.

 

 • Wyciorki pomagają w dokładnym czyszczeniu zamków oraz przestrzeni,
  która znajduje się między drutem aparatu ortodontycznego a zębem.
 • Pasta - Rodzaj pasty do zębów w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego
  stałego nie ma szczególnego znaczenia. Każda stosowana dotychczas pasta
  do zębów będzie odpowiednia.
 • Płyn do płukania jamy ustnej Tutaj, podobnie jak w przypadku pasty do zębów,
  rodzaj płynu nie ma większego znaczenia, dlatego każdy Pacjent może dopasować
  wybór do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Jakie są etapy czyszczenia jamy ustnej, kiedy masz założony aparat ortodontyczny?

Poniżej zamieściliśmy podstawowe etapy, jakie powinna wykonywać każda osoba posiadająca aparat ortodontyczny i dbająca o higienę jamy ustnej. Ucząc się tych kroków, a następnie je zapamiętując, cała procedura czyszczenia przebiega znacznie szybciej i łatwiej, a Pacjent czuje się spokojny, że czyści zgryz zgodnie z zaleceniami.

 

 • Etap 1 - Na początek przy użyciu wyciorka czyścimy większe przestrzenie międzyzębowe, a także elementy aparatu ortodontycznego m.in. zamki, pierścienie.
 • Etap 2 - Najmniejsze przestrzenie zębowe powinny być wyczyszczone przy użyciu nici dentystycznej. Wskazane jest, aby używać nici, które mają specjalnie utwardzone zakończenia pozwalające na lepszy ruch tym produktem i większą kontrolę nad nim.
 • Etap 3 - Przy użyciu specjalnej szczoteczki ortodontycznej, posiadającej wgłębienie, czyścimy powierzchnię zębów, na których znajduje się aparat ortodontyczny.
 • Etap 4 - Ostatni etap związany jest z płukanką, czyli wypłukaniem jamy ustnej specjalnym płynem do płukania. Ta czynność zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego oraz próchnicy, a także wpływa na świeży oddech.

 

 

Kolejność szczotkowania zębów podczas leczenia ortodontycznego

Przede wszystkim warto zacząć szczotkowanie od powierzchni najtrudniejszych i najbardziej uciążliwych do mycia. Z pewnością do tych fragmentów zaliczymy przestrzenie, gdzie umiejscowione są części aparatu. Swoje czynności rozpoczynamy od czyszczenia elementów aparatu, czyli powierzchni zębów trzonowych, a także zamontowanych na nich pierścieniach. Następnie bardzo ważne jest, aby dokładnie oczyścić okolice przydziąsłowe, policzkowe oraz wargowe, a później skupić się na zębach przednich. Przy czyszczeniu zębów przednich oczyszczamy okolice wokół zamka oraz metalowego łuku, przechodząc do strony przeciwnej. Po wyczyszczeniu zębów, na których założone są elementy ortodontyczne, należy oczyścić zęby wolne od aparatu. Końcowe etapy czyszczenia związane są z czyszczeniem powierzchni wewnętrznych, a więc podniebiennej i językowej. Całość procesu kończymy na powierzchni żującej. Odpowiednia kolejność wpływa na skuteczność mycia oraz szybkość wykonywanej czynności.

 

Jak często trzeba myć zęby podczas leczenia ortodontycznego?

Podczas wizyty w naszym gabinecie informujemy każdego z Pacjentów nie tylko o sposobie mycia zębów z aparatem ortodontycznym, ale także o częstotliwości mycia. Warto zastosować się do naszych rad i wskazówek, aby uniknąć komplikacji, a także dać sobie szansę na skrócenie leczenia ortodontycznego i wcześniejsze ściągnięcie aparatu. Odpowiednia częstotliwość mycia zębów związana jest również z kondycją zębów po zdjęciu aparatu, dlatego troska o regularność w myciu jest niezbędna. Poniżej zamieszczamy informacje oraz wskazówki częstotliwości mycia zębów z aparatem ortodontycznym.

 

 • Mycie zębów rano przed śniadaniem jest konieczne, ponieważ w ciągu nocy na zębach gromadzi się płytka nazębna. Czyszczenie zębów przed śniadaniem powinno trwać nie krócej niż 4 minuty.
 • Drugie mycie zębów powinno odbyć się po śniadaniu i może trwać krócej niż mycie po przebudzeniu. Ten etap pozwala oczyścić jamę ustną z resztek spożywanego posiłku.
 • Każdy w ciągu dnia wykonuje różne czynności i spędza czas poza domem – praca, szkoła, uczelnia lub inne obowiązki, dlatego kolejne mycie zębów powinno odbyć się zaraz po powrocie do domu, podczas którego pozbędziemy się resztek spożywanego jedzenia oraz osadu znajdującego się na zębach. Ta czynność powinna trwać co najmniej 4 minuty.
 • Kolejne mycie zębów należy wykonać po obiedzie i zaleca się, aby trwało około 4 minut.
 • Ostatni etap mycia zębów ma miejsce przed snem. W tym kroku powinniśmy umyć zęby bardzo dokładnie, a także użyć nici dentystycznej do jeszcze dogłębniejszego wyczyszczenia jamy ustnej.

 

To ogólne wskazówki, które zalecane są większości naszych Pacjentów. Oczywiście do każdej osoby podchodzimy w sposób indywidualny, dlatego może się pojawić lekka modyfikacja zaleceń mycia zębów z aparatem ortodontycznym.

 

Jakie są skutki nieprawidłowego czyszczenia zębów podczas leczenia ortodontycznego?

Nieprawidłowe czyszczenie zębów może wiązać się z licznymi skutkami w postaci m.in.: przekrwionych dziąseł, przebarwień na zębach, oznak stanu zapalnego dziąseł, uszkodzenia tkanek miękkich, wydłużenia, a także kontrastu koloru zęba wokół zamka oraz pod zamkiem. W związku z tym warto dbać o regularność mycia zębów oraz o jakość mycia. Stosowanie się do zaleceń specjalistów pomoże zapobiec niebezpiecznym i niechcianym skutkom nieprawidłowego lub zaniedbanego czyszczenia zębów podczas leczenia ortodontycznego.

 

Jeśli masz pytania dotyczące aparatu ortodontycznego stałego – wskazań do założenia, efektów,

dbania o higienę jamy ustnej, zapraszamy do kontaktu, dentysta na warszawskiej!