Blog

Wczesne leczenie ortodontyczne – co warto o nim wiedzieć?

   Wada zgryzu u najmłodszych to bardzo częsty problem, któremu od samego początku warto skutecznie zaradzić. Leczenie wady zgryzu to nie tylko piękne, ale i zdrowe zęby. Ignorowanie wad zgryzu w wielu przypadkach doprowadza do problemów stomatologicznych, a nawet zdrowotnych w przyszłości. Kiedy zatem warto wybrać się na pierwszą wizytę do ortodonty? Dziecko w wieku siedmiu czy ośmiu lat powinno zostać umówione na wizytę do ortodonty, aby specjalista mógł rzetelnie dokonać przeglądu i gdy to konieczne, przedstawić pierwsze zalecenia. W przypadku, gdy pojawiają się różnorodne dolegliwości w postaci m.in. problemów z oddychaniem lub wymową dziecka, wizyta u ortodonty jest wskazana nawet od czwartego roku życia. Gabinet stomatologiczny.

  
   Aparaty czynnościowe – co to jest i kiedy się ich używa?

Przyczyny zakładania aparatów czynnościowych Aparat czynnościowy to aparat zdejmowany, który ma wspierać rozwój twarzy oraz zgryzu u najmłodszych. Aparaty czynnościowe mają za zadanie wpłynąć na zdrowie dzieci oraz ułatwić im codzienne funkcjonowanie w przypadku pojawiania się np. problemów z oddychaniem, z połykaniem, z wypychaniem języka, ze ssaniem palca lub w momencie, gdy dzieci mają wadę postawy, która powiązana jest ze zgryzem. Aparat czynnościowy ma za
zadanie ustawić zęby w odpowiedni łuk, który tym samym wpłynie korzystnie na poprawę idealnego wzrostu zębów, poprawę snu i postawy dziecka, a także ograniczy problemy z połykaniem czy oddychaniem oraz zlikwiduje nawyk ssania palca. Aparat czynnościowy powinno zakładać się na noc oraz nosić w ciągu dnia co najmniej przez 2 godziny.

 

   Jakie są korzyści zakładania aparatów czynnościowych?
Aparaty czynnościowe służą przede wszystkim w sytuacjach radzenia sobie z problemem wąskich górnych i dolnych szczęk u dzieci. To bardzo istotne, aby w odpowiednim czasie rozpocząć leczenie, ponieważ takie dolegliwości mogą spowodować stłoczenia stałych zębów. Aparaty czynnościowe pozwalają rozszerzyć zbyt wąską górą i dolną szczękę do normalnego kształtu, dzięki czemu w większości sytuacji nie ma w późniejszym czasie konieczności usuwania zębów stałych. W wielu przypadkach, gdy dzieci mają problem ze stłoczonymi zębami oraz złym zgryzem lub problem zbyt wąskiej szczęki czy niedorozwiniętej żuchwy koryguje się to właśnie aparatami czynnościowymi, ponieważ pomagają one w leczeniu różnorodnych zaburzeń kości. Zaburzenia zębowe są natomiast korygowane już stałymi aparatami ortodontycznymi. Warto pamiętać, że podjęcie leczenia ortodontycznego w odpowiednim momencie pozwala całkowicie skorygować różne nieprawidłowości, które występują u dzieci. Aparaty czynnościowe często są również stosowane u osób dorosłych w celu rozszerzenia łuku zębowego do odpowiedniego kształtu i rozmiaru przed założeniem aparatu stałego.


  Kiedy można rozpocząć leczenie ortodontyczne u dzieci?
Już w wieku od 4 do 11 lat można rozpocząć leczenie ortodontyczne u dzieci z wykorzystaniem aparatów ruchomych. W tym przedziale wiekowym dziecko najlepiej współpracuje, dlatego można skutecznie dobrać wiele rozwiązań do jego problemów. Aparaty czynnościowe często stosuje się od jak najmłodszych lat, szczególnie w przypadku, gdy szczęka jest zbyt wąska i negatywnie wpływa na wymowę dziecka lub nawet na oddychanie. Samo zastosowanie aparatu czynnościowego bez wpływających na decyzję nasilających się wspomnianych wcześniej dolegliwości wykorzystywane jest również w celu skrócenia czasu noszenia przez dziecko aparatu stałego. Aparaty te rozwijają łuki zębowe i tym samym zapewniają odpowiednią ilość miejsca dla wszystkich zębów, dzięki czemu twarz zyskuje szeroki uśmiech oraz piękny profil, a staw żuchwowy zdrowie i dobrą kondycję. Aparaty czynnościowe, czyli płytka Schwarza oraz Twin-Block Czym jest płytka Schwarza? To rodzaj ruchomego aparatu ortodontycznego, który stosuje się w celu leczenia wad zgryzu. Jest to jeden z najpopularniejszych aparatów ruchomych, czyli wyjmowanych, który szczególnie sprawdza się u dzieci w wieku 11 – 14 lat, a więc w okresie skoku wzrostowego w przypadku uzębienia mieszanego. Aparat ortodontyczny Twin–Block doskonale sprawdza się w leczeniu wad zgryzu u pacjentów w młodym wieku. Ten rodzaj aparatu czynnościowego składa się z dwóch osobnych części – górnej i dolnej, które trzeba nosić w tym samym czasie, aby cały proces leczenia przyniósł zamierzone efekty. Hyrax, czyli aparat ortodontyczny podniebienny tymczasowy Kolejnym rodzajem aparatu ortodontycznego jest aparat Hyrax. Zakłada się go na górną szczękę w celu poszerzenia jej lub rozsuwania szwu podniebiennego pośrodkowego, a następnie utrzymania tej szerokości do czasu wytworzenia się nowej kości, która uzupełni szczelinę kostną. Stosuje się go szczególnie w przypadku leczenia dużych zwężeń szczęki. Po zakończeniu aktywnego leczenia aparatem Hyrax niezbędne będzie kontynuowanie noszenia tego aparatu jeszcze przez okres najczęściej 2 do 3 miesięcy, po czym nastąpi zamiana aparatu Hyrax na retainer utrwalający efekty leczenia.


    Leczenie wad zgryzu poprzez maskę twarzową
Maska twarzowa to kolejny sposób na leczenie wad zgryzu, jednak tym razem wraz z niedostatecznym wzrostem szczęki. Stosowanie tej maski w odpowiednim wieku zapobiega konieczności zabiegu operacyjnego na szczęce i żuchwie po zakończeniu wzrostu. Maskatwarzowa jest aparatem zewnątrzustnym, który ma za zadanie pobudzać szczękę do rozwoju.Maskę powinno zakładać się na 12 – 14 godzin dziennie, a więc najlepiej w nocy i przez 2 godziny w ciągu dnia.


    Wczesne leczenie ortodontyczne w Centrum Stomatologii Łomianki
Odpowiednio dobrane leczenie ortodontyczne do wieku i problemu Pacjenta jest kluczowe. Wiele rodzajów aparatów ortodontycznych daje szerokie możliwości na dostosowanie ich do każdego przypadku w sposób indywidualny. W naszym punkcie w Łomiankach specjaliści
skutecznie radzą sobie z różnorodnymi przypadkami wad zgryzu i pomagają nawet najmłodszym Pacjentom w znalezieniu jak najlepszej metody leczenia. Jeśli chciałbyś skonsultować się z ortodontą i pozyskać fachowej opinii w tematyce leczenia wad zgryzu,

 

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę.