Blog

Jak skutecznie zapobiegać próchnicy zębów u dzieci? [KRÓTKI PORADNIK – 10 praktycznych porad]

 

 

Jak skutecznie zapobiegać próchnicy zębów u dzieci? [KRÓTKI PORADNIK – 10 praktycznych porad]


Profilaktyka próchnicy u dzieci jest niezwykle ważna, ponieważ skutecznie hamuje procesy chorobowe oraz tym samym zapobiega przyszłym problemom stomatologicznym. Jeśli zastanawiasz się, jak powstrzymać zmiany próchnicowe na zębach swoich pociech, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.

 

 

 • 1. Przede wszystkim pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się po pojawieniu się czterech zębów mlecznych, a najpóźniej trzeba udać się na kontrolę w wieku 3 lat.
 • 2. Kolejne wizyty u stomatologa powinny odbywać się regularnie – mniej więcej raz na
 • 3 miesiące, choć w wielu przypadkach wizyty kontrolne są dostosowywane indywidualnie do dziecka.
 • 3. Każdy rodzic powinien obserwować nowo rosnący ząb, aby w odpowiednim czasie wykryć ewentualne przebarwienia świadczące o początkach próchnicy u dziecka.
 • 4. Regularne mycie zębów co najmniej rano i wieczorem przez około 2 minuty.
 • 5. Po wieczornym myciu zębów dziecko nie może spożywać już żadnych posiłków i pić soków lub napojów innych niż czysta woda.
 • 6. Przepłukiwanie jamy ustnej dziecka po każdym posiłku.
 • 7. Spożywanie posiłków bogatych w witaminy A, C oraz D.
 • 8. Rodzice nie powinni oblizywać smoczka oraz sztućców, które później podają dziecku.
 • 9. Warto unikać sytuacji, w których dziecko zasypia przy piersi lub z butelką w buzi.
 • 10. Po pojawieniu się pierwszych zębów warto używać specjalnych szczoteczek oraz pasty dla niemowląt, która ma inny skład niż pasta do zębów dla starszych dzieci. Pasta dla niemowląt nie zawiera fluorku oraz drobinek ścierających, a dodatkowo wzbogacona jest o substancje łagodzące podrażnienia i dające ulgę podczas ząbkowania.


Próchnica butelkowa u dzieci – na czym polega i jak się objawia?


Próchnica butelkowa bardzo często określana jest jako próchnica wczesna. To choroba, która rozwija się u niemowląt oraz nieco starszych dzieci i dotyczy zębów mlecznych. Jak powstaje próchnica butelkowa? Najczęściej pojawia się w wyniku przedłużonego karmienia dziecka z wykorzystaniem butelki. Podawane jedzenie przez butelkę sprawia, że pokarm dłużej pozostaje na zębach, tym bardziej że jest on zazwyczaj w postaci lepkiej. To bardzo niebezpieczne dla stanu zdrowia zębów dziecka, ponieważ jedzenie dla niemowląt jest zazwyczaj dosładzane, a zalegające resztki pokarmu na zębach sprzyjają rozwojowi bakterii i tym samym powodują niszczenie szkliwa. Pierwsze objawy próchnicy wczesnej obejmują przednie uzębienie i występują w postaci białych, kredowych plam lub smug na jedynkach. Podczas rozwoju, a więc w kolejnym stadium plamy mają ciemniejszy kolor oraz występują tuż przy linii dziąseł i wywołują dyskomfort bólowy w trakcie spożywania posiłków.


Próchnica zębów u dzieci – skuteczne leczenie w gabinecie stomatologicznym Próchnica zębów mlecznych lub stałych u dzieci to duży problem i dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania. W związku z tym już od pierwszych miesięcy warto dbać o higienę jamy ustnej dziecka i wraz z kolejnymi latami wprowadzać następne kroki utrzymujące prawidłowy stan zębów i dziąseł u swojej pociechy. Ważne jest, aby zadbać już o
zęby mleczne i stworzyć doskonałe środowisko dla zębów stałych, aby mogły one pojawiać się i rosnąć w sprzyjającym dla niech warunkach, a także budować swoją trwałość oraz odporność. W naszym gabinecie zajmujemy się wizytami dzieci oraz skutecznie radzimy sobie z początkami chorobowymi zębów mlecznych lub stałych. Bardzo ważne jest jednak, aby to rodzic obserwował zęby swojego dziecka i już od najmłodszych lat uczył go odpowiedniej higieny jamy ustnej.

 

TAGS: Gabinet stomatologiczny Łomianki, protetyka Łomianki