Blog

Co musisz wiedzieć o bruksizmie? Na co wpływa nieświadome i nawykowe zgrzytanie zębami?

 

Bruksizm to inaczej nawykowe i nieświadome zaciskanie oraz zgrzytanie zębami. Jest to wieloczynnikowe schorzenie, które oprócz podłoża stomatologicznego coraz częściej jest uważane za chorobę psychosomatyczną. Nieleczony bruksizm niesie za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, dlatego to bardzo ważne, aby jak najszybciej po zauważeniu u siebie objawów tego schorzenia, zgłosić się do specjalisty. W tym artykule pokrótce przedstawimy kilka podstawowych informacji na temat bruksizmu, jego przyczyn, objawów oraz informacji o tym, do kogo zwrócić się o pomoc.


Jakie są przyczyny nadmiernego ścierania zębów oraz zgrzytania zębami?
Podłoże bruksizmu to nic innego jak wzrost aktywności mięśni odpowiedzialnych za żucie. a temat nadmiernego pobudzenia mięśni żuchwy powstało wiele teorii i hipotez, ale nie udało się ustalić konkretnej przyczyny takich zachowań. W związku z tym bruksizm został podzielony na pierwotny, czyli idiopatyczny oraz wtórny. Kiedy mamy do czynienia z bruksizmem pierwotnym? Bruksizm pierwotny jest wtedy, gdy nie ma możliwości ustalenia pierwotnej przyczyny powodującej dolegliwość. Za rozwój choroby uznaje się zwiększone pobudzenie generowane w ośrodku układu nerwowego. Wśród czynników ryzyka, które mogą prowadzić do tego schorzenia, wyróżnia się m.in.: przewlekły i nasilony stres, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, nadużywanie napojów energetycznych lub kawy, a także rodzinne występowanie bruksizmu. Bruksizm wtórny jest natomiast konsekwencją innych schorzeń lub powstał w wyniku działań niepożądanych niektórych leków. Najczęstsze przyczyny bruksizmu wtórnego to m.in.: choroba refluksowa, choroba przełyku, bezdech senny, stosowanie leków przeciwdepresyjnych z określonej grupy oraz niektórych leków przeciwpsychotycznych, choroby neurologiczne (głównie choroba Parkinsona), a także zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Bruksizm pojawia się u osób w każdym wieku, a więc także u dzieci. Trzeba jednak wiedzieć, że bruksizm u dzieci ma w wielu przypadkach charakter przejściowy i mija samoistnie.


Jakie są objawy bruksizmu? Kiedy najczęściej widoczne są objawy bruksizmu?
Bruksizm przejawia się poprzez przewlekłą i nadmierną aktywność mięśni żwaczy. To schorzenie w krótkim czasie może doprowadzić do wielu dolegliwości, dlatego podczas zauważenia pierwszych objawów warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Objawy nawykowego i nieświadomego zaciskania zębów oraz zgrzytania zębami mogą być zróżnicowane – od trudnych do dostrzeżenia i zauważalnych jedynie podczas kontroli stomatologicznej, po znacznie wpływające na jakość życia. Wśród tych objawów, które są widoczne podczas codziennego funkcjonowania, możemy zaliczyć m.in.: głośne zgrzytanie zębami, uszkodzenia szkliwa zębów, popękane zęby, nadwrażliwość zębów, ból zębów, ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, który może promieniować do skroni, karku lub szyi, ból ucha lub szumy uszne, uczucie zmęczenia oraz drętwienia mięśni żwaczy, przerost mięśni żwaczy, asymetria twarzy, a nawet zaburzenia snu. Jakie są rodzaje bruksizmu?
Wyróżniamy dwa rodzaje bruksizmu – bruksizm nocny oraz dzienny. Bruksizm nocny związany jest z zaburzeniami ruchowymi podczas snu i objawia się poprzez bezwiedne zgrzytanie zębami. Osoby, które zmagają się z tym rodzajem bruksizmu, są znacznie bardziej narażone na inne zakłócenia snu w postaci bezdechów sennych, wzmożonego napięcia mięśni czy zwiększonej częstotliwości akcji serca. Bruksizm dzienny to silne, nieświadome zaciskanie zębów, które bardzo często związane jest z dużym stresem lub różnymi obciążeniami emocjonalnymi.


Jak wyleczyć bruksizm? Jak poradzić sobie z dolegliwością zagryzania zębów w dzień lub w nocy?


W wielu przypadkach problem nieświadomego i nawykowego zgrzytania zębami jest jedynie nieznacznie nasilony i pojawia się przejściowo np. ze względu na okres wzmożonego stresu, a wtedy leczenie jest niekonieczne. W przypadku gdy bruksizm znacząco pogarsza nasze życie, niezbędne jest zdecydowane działanie i pomoc specjalisty. Niestety całkowite wyleczenie bruksizmu jest bardzo trudne, a w wielu przypadkach nawet niemożliwe, dlatego głównym celem powinno być łagodzenie dolegliwości oraz ochrona uzębienia. Na czym opiera się
leczenie stomatologiczne w takim przypadku? Przede wszystkim ma miejsce zastosowanie szyny relaksacyjnej, a więc nakładki na górny bądź dolny łuk zębowy. Szyna relaksacyjna ma za zadanie chronić zęby przed nadmiernym naciskaniem, zgrzytaniem, a także łagodzić
dolegliwości bólowe. Zauważając widoczne uszkodzenia zębów, niezbędna jest ich odbudowa oraz ewentualna korekcja powstałych wad zgryzu. Dużą popularnością cieszą się również terapie manualne oraz fizjoterapia stomatologiczna. Te czynności mają za zadanie ukierunkować mięśnie żuchwy na rozluźnienie i pozbycie się stresu. Bruksizm, który powstał w wyniku znaczącego obciążenia emocjonalnego, powinien być leczony poprzez naukę prawidłowego radzenia sobie z napięciem, lękiem i stresem. Jak poradzić sobie z
obciążającym nasz organizm napięciem? Niezbyt nasilony poziom stresu można rozładować poprzez medytację lub praktykę innych technik relaksacyjnych, jednak jeśli mamy do czynienia z lękiem i stresem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, niezbędne okaże się skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Warto podkreślić, że bruksizm to poważne schorzenie, którego nie można lekceważyć i warto skorzystać z pomocy specjalistów o różnych kwalifikacjach.


Jakie są konsekwencje nieleczonego bruksizmu?
Nieleczony bruksizm prowadzi do licznych konsekwencji, które mogą obejmować narząd wzroku, a więc pojawienie się suchości oka, ból w okolicy oczodołów lub okresowe nieostre widzenie, a także narząd słuchu, gdzie możemy doznać objawów w postaci bólu ucha, szumu w uszach, a nawet zaburzenia równowagi. Oprócz tego dochodzi także do nadmiernego ścierania się zębów, pękania, ubytków klinowych czy rozchwiania oraz przemieszczania się zębów. Jama ustna staje się również bardziej podatna na pojawienie się próchnicy czy nadwrażliwości zębów, a podczas mycia zębów możliwe jest występowanie krwawienia. Do konsekwencji nieleczonego bruksizmu możemy również zaliczyć m.in. ograniczenie mobilności głowy, bóle karku, bóle pleców, migreny czy bezsenność. Leczenie bruksizmu w Centrum Stomatologii Łomianki W naszym punkcie w Łomiankach wykwalifikowana kadra doskonale radzi sobie z różnymi problemami oraz schorzeniami naszych Pacjentów. Odpowiednia diagnoza i leczenie bruksizmu to niezbędne działania, które mogą znacznie wpłynąć na zdrowie i komfort codziennego życia Chorego. Jeśli w powyższym artykule utożsamiasz się z objawami bruksizmu, nie lekceważ tego. Umów się na wizytę, sprawdź swoje zdrowie i daj sobie pomócw sposób kompleksowy i profesjonalny.

 

TAGS: Dentysta Łomianki, protetyk Łomianki, stomatolog Łomianki